Silkroad Online (Türkçe: İpek Yolu), Joymax firması yönünden tasarlanmış “Devasa çok oyunculu online rol yapma oyunu”(MMORPG)’dur Sadece Avrupa’dahi ve Doğu Asya’dahi 250 milyonu aşan oyuncu kitlesine sahiptir. Joymax’ın kontrolü dışında kurulan korsan server oyuncuları dahi göz önüne alınırsa bu sayının 500 milyonu aşacağı düşünülmektedir. Şu anda Çinli ve Avrupalı medeniyetlerin komutanlarının karakter yapıları üstüne kurulan Silkroad Online Eski Asya ve Avrupa arasındaki kültürel ve ekonomik ticareti yansıtan, fakat şimdi unutulmaya yüz tutan haşmetli bir tarihi, maceralarla yaşatmaktadır. Oyunda Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Silkroad Online; Çin ve Avrupa arasına sunulan realist geniş bir haritayla ve nitelikli grafik özellikleriyle dikkat çekmektedir. Oyunun sistemi ve hedefi üç meslek grubuna dağılır: tüccarlar, hırsızlar ve avcılar.

Telif
Oyunun bütün telif hakları Joymax’a aittir. Ancak hakları JC Planet ile paylaşmaktadır. Oyun haklarının bir kısmı JC Planet’ a verilmiştir. Silkroad Online sitesinde sağ üst tarafta bulunan create account(Üye ol) bağlantısına tıklanır. Ancak ilk olarak bir elektronik posta adresine teyit kodu gönderilir. E-posta daki kod kullanılarak yeni üyelik kaydı yapılabilir. Üyelik alındıktan sonra aktüel istemci indirilir. Daha sonra oyun içerisinde üyelik adı ve şifre ile oyuna giriş yapılabilir.

Sistem gereksinimleri

 • İstenilen en düşük konfigürasyon:
 • Pentium 4 2.4 GHz yahut yükseği işlemci
 • 512MB RAM
 • 3D speed over GeForce2 yahut ATI 9000 ekran kartı
 • DirectX 9.0c ahenkli ses kartı
 • 4GB boş alana sahip harddisk
 • Windows 2000, XP, Vista, Windows 7 işletim sistemi,Windows 8

İstenilen konfigürasyon

 • Dual Core 2.13 GHz yahut yükseği işlemci
 • 1GB RAM
 • GeForce 8600gt or HD3650 ekran kartı
 • DirectX 9.0c ahenkli ses kartı
 • 4GB boş alana sahip harddisk
 • Windows 2000, XP, Vista, Windows 7 işletim sistemi,Windows 8

Kurulum ve oyuna giriş
Silkroad Online sitesinden indirilen dosyanın bilgisayara kurulumu tamamlandıktan sonra çalıştırılarak varsa otomatik güncellemeler yapılır (her Salı sabahı sunucularda bakım ve güncelleme yapılır). Start düğmesine basılmasıyla Xtrap uygulamasını güncelledikten sonra oyun yüklenecektir. Ekran geçiş yaptıktan sonra gelişigüzel bir tuşa yahut mouse a tıklanarak gelen ekrana ad ve şifre yazılır, oynamak istenilen server seçilir. En son eklenen sunucuları seçmek yeni başlayanlar için idealdir, connect tuşuna bastıktan oyun sizin için otomatik sınama yapacaktır. Karakter seçme yahut yeni karakter yaratma ekranında oyuncu elverişli karakter yaratır yahut oyuna girmek için eskiden yarattığı karakteri seçer. Karakter seçildikten sonra Start ile oyuna başlanabilir.

Güvenlik
Silkroad Online ile beraber Xtrap adlı bir koruma uygulaması yüklenir, bu uygulama bulguların korunması ve 3. parti uygulamaların kullanılmasını önlemek içindir. Oyunu daha süratli oynamak için yazılmış 3. parti uygulamalar bu koruma sistemini iptal ederek giriş yaparlar. Bot ve Loader denilen bu tür yasa dışı programlarda keylogger (şifre çalmak içindir) ve virüs olma olasılığı yüksektir, bu tür programların kullanılmaması tavsiye edilir. Oyun yöneticileri yönünden dahi bu tür uygulamaları kullananlar takip edilip banlanmaktadır (Oyundan 100 sene uzaklaştırma).

Oyun İçeriği
Oyun umumi olarak ticari bir strateji oyunu olmakla beraber esas amaç düzey yükseltip altın kazanmaktır. Kazanılan seviyeler yeni becerilerin açılmasını muhtemel kılar ve kazanılan altınlar dahi giyecek, silah, yüzük, küpe gibi malların daha basit satın alınmasını sağlar.

Irklar
Silkroad Online oyuna ilk giriş yapıldığında Avrupa ve Çin olarak iki tür soy sunmaktadır. Her ırkın kendisine mahsus özellikleri bulunmaktadır. Açılan bir soy karakteri sonrasında diğer bir ırka dönüştürülemez.

Çinliler
Savaşçılar ve büyücüler olarak 2 gruba ayrılır. Silah kullanım üstüne ilerlemiş yetenekleri vardır ve hem grup üstelik tek başlarına savaşmak için uygundurlar.

Avrupalılar
Avrupa karakterleri grup oyununa daha yatkındır. Çinliler gibi tek başlarına rahat gelişmekte güçlük çekebilirler.

Karakter gelişimi

Gelişim Puanı (Stats)
Karakter her seviyeyi atlayışında 3 ilerleme puanı alır. Bu puanlardan ikisi kendi kendine güç (STR – Strength(Güç)) ve zekaya (INT – Intelligence(Zeka)) paylaştırılır, artan 3 puanı karakterin ilerleme göstermesinin istendiği alana verilir, tek bir yere verildiği gibi düzensiz biçiminde de verilebilir. Ama mutlaka her karakterin kendisine göre vermesi gereken ilerleme statüsü vardır.Örneğin Avrupa’lı Wizard karakteri 3 ilerleme puanını dahi INT’e vermelidir. Aynı şekilde warrior yahut xBow un ilerleme puanlarını Str ye vermesi uygun olanıdır.

Tecrübe Puanları (Exp)
Karakter her canavar kestiğinde yahut oyun içindeki görevleri yaptığında belli bir puan alır, bu puanlar istenilen düzeye geldiği vakit karakter bir üst düzeye menfaat. Ekranın alt köşesinde bulunan yeşil bar üzerindeki yüzde bitirildiğinde karakter düzey atlar. Küresel sunucularında bu andaki en yüksek düzey 140′ tır.

16 Ağustos 2016’dahi Silkroad-R‘de JC Planet kanalı ile ‘Ephesus’ adında son seviyenin 90 olduğu bir server açılmıştır.

Beceriler (Skill)
Karakter her yaratık kestiğinde ilerleme puanıyla beraber bir de yetenek (skill) puanı alır bu puanları belli bir alanda ustalaşmak için tüketilir. Oyuncunun düzey atladığında yetenek ekranından uzmanlaşmak istediği kısmı “Level Up” yapması lazım olur. Becerilerde iki soy içerisinde ortak olan birtakım noktalar vardır yalnızca. Beceri üst levelleri kendi levellerini geçemez. Pasif ve aktif olarak farklı beceriler vardır, pasif olanlar açtığınız anda karakterinizine tesir eder. Oyuncu aktif olanları belli sürelerde bizzat çalıştırmak zorundadır. Bazı becerileri açabilmek için bir evvelki seviyedekini de açmanız gerekebilir.

Avrupalı ve Çinli karakterler yalnızca iki alanda uzmanlaşabilir. Her civarda farklı beceriler açılacak, kullandıkları becerilerde gelişecektir.

Avrupalı karakterlerin yetenek skilleri

Melee: Warrior, Roque güç üstüne kurulu yapılardır ama sihirli vuruşlara karşı zayıflardır. Gelişim puanlarının STR verilmesi tavsiye edilir.
Warrior: One Handed Sword, Two Handed Sword ve Dual Axe olmak suretiyle üç farklı silahı kullanım kabiliyetine sahiptir. Yaratıkları üstüne çekme, parti üyelerinin hasarını parti arasında dağıtma gibi becerileri bulunur.
Roque: Oyundaki en yüksek kritiği vuran silahlara sahiptirler, Crossbow ok atma kabiliyetine sahiptir, Dagger şayet yakın kavga ve zehirleme konusu ile alakalı uzmandır.
Caster: Wizard, Warlock sihirli vuruşlar üstüne kuruludur ama fiziki vuruşlara karşı zayıflardır. Gelişim puanlarının INT verilmesi tavsiye edilir.
Wizard: Kullanabileceği tek bir silah vardır ama oyunda uygulanan en yüksek zararları verebilir.
Warlock: Rakibini cılız düşürecek kara sihir becerilerine sahiptir.
Buffer: Bard, Cleric partilerin vazgeçilmez karakterleridir. Gelişim puanlarının verilmesi oyuncuya bağlıdır.
Bard: Müzisyendir, yaptığı müzikle süratli yürüme, yaratıklardan korunma, parti üyelerine fiziki ve büyüsel müdafaa sağlama, fiziki ve büyüsel hücum kuvveti ilave, parti üyelerine anlam basabilme gibi becerileri bulunur.
Cleric: Parti oyunlarının vazgeçilmezidir. Parti üyelerine can basma, güç(STR) ve zeka(INT) sayısını ilave, büyüsel ve fiziki müdafaa, karakterleri tekrar diriltebilme gibi becerileri bulunur.
Çinli karakterlerin yetenek skilleri
Çinli karakterlerde silah ve sihir olarak iki farklı yapı vardır. Gelişim puanlarına göre silah ve yetenek geliştirirler.

Weapon: Kılıç, kargı ve yay olmak suretiyle 3 çeşittir, verilen ilerleme puanına göre silah seçimi yapılır.
Bicheon: Sword ve Blade olmak suretiyle iki silah vardır Fiziksel vuranlar Blade büyülüler Sword kullanır, ikisi de kalkan kullanabilir. STR yapılandırılmalı Blade dövüşlerde çok tercih edilir, INT yapılandırılmalı Sword daha basit ölebilir ama rakibe yüksek zarar verir.
Heuksal: Spear ve Glavie olmak suretiyle iki silah vardır Fiziksel vuranlar Glavie büyülüler Spear kullanır, pasif olarak canını arttıran hususi bir becerisi vardır. STR yapılandırılmalı Glavie extra gelen canıyla dayanıklıdır ve darbe kuvveti de orantılıdır. INT yapılandırılmalı Spear Çinli karakterlerin en yüksek zararı veren karakteridir, ama korunması olmadığı için daha dayanıksızdır.
Pacheon: Sadece Bow kullanır, Uzaktan yüksek kritik vurma yeteneğine sahiptir. En süratli düzey atlayan karakterlerdendir. Dövüşlerde yanına oyuncular gelemeden kazanabilir. Fiziksel yahut sihirli olması oyuncunun tercihine bağlıdır.
Force: Karakterin kullandığı silahla özgür olarak 4 anne maddeden güçler seçilebilir. Beceri geliştirmesinden sonra Cold, Fire ve Lightning tek bir uzmanlık bölümünde birleştirildi.
Cold: El yakması buzdur, en düşük zararı verir. Rakibi dondurablir yahut yavaşlatabilir, karaktere fiziki müdafaa gerçekleştiren büyüleri vardır.
Lightning: El yakması elektriktir, Rakibe şok verebilir, karaktere süratli yürüme ışınlanma büyüsel darbe gücünü ilave gibi büyüler verir.
Fire: El yakması ateştir, en yüksek zararı verir. Rakibi yakabilir, büyüsel metanet, görünmezleri görme gibi büyüler verebilir.
Force Power: Ölüleri diriltme, canı azaldıkça takviye edebilme, yaratıklardan korunma oluşturma, rakibe sihir yapabilme özellikleri vardır.
İş Becerileri(Job Skill):Oyuna gelen güncelleme ile taşıma-nakliye hayvanı ayrıyeten bununla alakalı pasif beceriler eklendi. Çin ve Avrupa karakterlerinde mevcuttur.
Kıyafet seçimleri
Burada belirtilen seçimler yalnızca tavsiye olup genellikle uygun olan tercihlerdir.

Robe (Avrupa) ve Garment (Çin) kıyafetlerinin büyüsel dayanıklılıkları çok fiziki dayanıklılıkları zayıftır. Kumaştan uygulanan hafif bir giyecek olduğu için yürüme hızınız % 20 daha çoktur. Ayrıca bu kıyafeti giydiğinizde anlam tüketimi %20 seviyesinde düşecektir.
Light Armor (Avrupa) ve Protector (Çin) iki vuruşa dahi orantılı olarak dayanıklıdır. Kumaş ve metal karışımından uygulanan orta ağırlıkta bir giyecek olduğu için yürüme hızınız % 10 daha çoktur.
Heavy Armor (Avrupa) ve Armor (Çin) fiziki dayanıklılıları çok ama büyüye karşı dayanıklılıkları zayıftır. Metalden uygulanan ağır bir giyecek olduğu için yürüme hızınız değişmez.
Avrupa yapılanmanın giysi seçim tavsiyesi;
Warrior: Heavy Armor, Light Armor
Rogue: Light Armor
Warlock: Genel olarak Robe ama savaşlarda Light Armor dahi tercih edilebilir
Wizard: Genel olarak Robe ama savaşlarda Light Armor dahi tercih edilebilir
Bard: Robe
Cleric: Robe yahut Light Armor
Çin karakterler yapılarına göre farklı seçimlere sahiptir.
STR yani savaşçı karakterler fiziki dayanıklılığa sahip oldukları için genellikle garment ara sıra de protector giyerler.Canları Yüksektir Hasarları INT karakterlere göre azdır.
INT yani büyüsel kuvveti olan karakterler de genellikle protector ara sıra de armor giyerler. Canları düşüktür ama yüksek hasar verirler ve basit ölebilirler.
Simya Sistemi (Alchemy)
Oyun içerisinde yerden düşen ve satın alınan eşyaların üstünde belli değerler vardır. Fiziksel Atak Gücü, Büyüsel Atak Gücü, Kritik, Büyüsel Savunma, Fiziksel Savunma gibi değerler belli bir rakam aralığında olup yanlarındaki parantezde bulunan yüzdeye, eşyanın derecesine ve gelişmişlik standardına bağlıdır.

Eşyayı güçlendirmek(+ basmak)
Silaha basılan her (+) Fiziksel hücum kuvveti büyüsel hücum kuvveti, giysilerde müdafaa, aksesuarda şayet absorpsiyon değerlerinde bir artışa niçin olacaktır. Eşyayı ilerletmek ilk seviyedeyken basit iken(+1’den +3’e ve benzeri.) düzey arttıkça eşyayı ilerletmek zorlaşır(+7’den +12’ye ve benzeri.). Silah, giyecek ve aksesuara + basmak için ilk olarak alakalı Elixir olmak zordundadır. Silah için Elixir Weapon, giyecek için Elixir Protector, aksesuar için Elixir Accesory kalkanlar için şayet “Elixir Shield”. Ayrıca NPC’ lerde satılan Lucky Powder’ tutma şansını arttıracaktır. İksir ve talih iksiri alındıktan sonra Y harfine basarak Alchemy (Simya) penceresi açılır. Bu pencere iki bölümden meydana gelir birincisi taş basmak, ikincisi + basmak içindir. 2. Pencereye gelip sol tarafa silah konur yandaki açılan slota alakalı elixir ve istenirse (şart değil) Lucky Powder. Daha sonra Fuse opsiyonuna tıklanarak prosedür tamamlanır. Koyulan alandaki silahın üstünde ışık çıkara silah başarı ile yükseltilmiştir, koyu bir duman çıkarsa başarısız olmuştur.
Önemli olan noktalar şunlardır; sınama başarısız olursa silah 0′ a geri düşer, +5 den ileri denemelerde silahın yok olma olasılığı vardır. Denenen öğenin en altına maviyle Astral taşı basılmışsa +5 ileri başarısız bir denemede silah +5′ e düşer ve astral kıymeti 1 azalır. Öğede maviyle yazılmış Immortal(ölümsüz) yazısı varsa başarısız denemede yok olma prosedürü olursa immortal unsuru kurtaracaktır.

12. ve daha yüksek Derece eşyalardan sonra nesne ile ilgili Enhancer ve Magic proof stone(Magic, Rare yahut Legend) gerekmektedir. Eğer magic proof stone olmazsa simya güçlendirmesi başarısız olduğu vakit nesne imha edilir. Magic proof stone varken başarısız olursa -1 olarak ayarlanır. ve Magic Proof Stone imha edilir.

Eşyaya Özellik Eklemek yahut Güçlendirmek
Yaratık keserken altın ve item haricinde yeşil ve pembe taşlar düşer. Bu taşlar eşyaya özellik basmak içindir.(Yeşil taşlar özellik ilave etmek, pembe taşlar eşyada bulunan özelliği ilerletmek içindir.) Eşya için gereki olan taş temin edildikten sonra simya sistemi aracılığı ile nesne güçlendirilebilir. İşlem etkin olursa eşyaya özellik ilave edilmiş olur yahut güçlendirilir.
Önemli olan noktalar şunlardır; nesne ilerletmek şansa tabi olarak değişmekle beraber(Alchemy Catalyst Şansı %100 arttırır.), tıpkı özellik o öğede varsa düşürebilir yahut yükseltebilir ama özellik kaybolmaz. Başarılı prosedür halinde öğenin farklı bir değerindeki yüzdesinde şansa tabi olarak farklılık olabilir.

Nadir Öğeler (SOX items)
Oyunda 2 tip kıymetli unsur ve bunlarında 3 çeşidi vardır. Bunlardan ilki yaratık keserken gelişigüzel daha çok yerden düşen çok özelliği olmayan eşyalardır. İkincisi şayet daha zor düşen ender eşyalardır ve bu eşyalar normal eşyalara göre daha güçlüdür. Silah, giyecek yahut aksesuar olabilir.11. Seviyeye kadar yaratıklardan düşebilir yahut Akademiden mezun ettiğimiz çıraklar yardımıyla elde ettikleri puanlar ile 8 ve 9. Derece çin silahları satın alınabilir. Kayıp Dünya ile 8-9. derece Güneş mührü, 10. Derece Ay Mührü ve 11. Derece Mısır silahları elde edilebilir. Battle Arenadan(Savaş Alanından) elde ettikleri Arena Coin ile 8-9-10-11. derece aksesuarları elde edilebilir. 105. Seviyeden sonra açılan tapınaktaki benzersiz yaratıkları öldürerek Gold Coin yardımı ile 11. Derece mısır eşyaları satın alınabilir. Ayrıca 71. Seviyeden sonra her kentte bulunan günlük vazife yöneticisinden Genie’s Lamp vazifesini yerine getirerek ender unsurlar elde edilebilir. Özel silahlar karakter pencerenizde etrafında ışıklar dönerek gösterilir, elinizdeki silahlarınsa cinsine göre parlama biçimi vardır. Son güncellemeler ile bundan sonra 1-71. Seviye arası yaratıklardan altın ve nesne düşmemektedir. Bunun yerine Token adı verilen eşyalar düşmektedir. Tokenler ile 1-71. Seviye arası ender unsurları NPC’lerden elde edilebilir. 1-8-16-32-42-52 ve 64. Seviyede para ödemeden Yıldız Mührü Silah-Kıyafet-Aksesuar temin edilebilir. Genie’s Lampda; 71-90 arası 9-10. Derece, 91-100 arası 10-11. Derece, 101-110 arası 11-12 Derece, 110-120 arası 12-13. Derece, 120-130 arası 13-14. Derece, Nadir eşyalar elde edilebilir.

Bu hususi unsurlar kendi aralarında 3′ ayrılır.
Yıldız Mührü(Seal of Star): Dengi olan eşyaya +4 ile +5 arası bir kıymet basılmış gibidir. Silahın üzeri parıldayan bir toz bulutuyla sarılıdır.
Ay Mührü(Seal of Moon): Dengi olan eşyaya +9 ile +10 arası bir kıymet basılmış gibidir. Silahın çevresinden birbirine çapraz geçen 2 ışık dalgası silahın üst kısmına doğru dönerek ilerler.
Güneş Mührü(Seal of Sun): Dengi olan eşyaya +14 ile +15 arası basılmış gibidir. Silahın çevresinden birbirine çapraz geçen 2 ışık dalgası silahın üst kısmına doğru dönerek ilerler, dalgalar tepeye ulaştığında bir parıldama meydana menfaat.
Seal of Nova(Kutup Yıldızının Mührü): Sadece 11. Seviye malzemelerde bulunan ve aşağı yukarı dengi olan silah ve kıyafete +7 basılmış gücündedir. Güneş Mühründeki gibi bir parlaması mevcuttur. “Seal of Sun, Seal of Moon ve Seal of Star” 11. Derecede yer almamaktadır. Bunun yerine 11. Derecede normal Seal of nova, Mısır A ve Mısır B sınıfı eşyaları vardır. (Silah: Power ve Fight, Kıyafet: Destruction ve Immortality, Aksesuar: Myth ve Legend)
Not: Buradaki + değerleri mutlak olmamakla beraber oyunu oynayanların çok büyük bir kısmının (%80 +) ortak düşüncesidir.

Magic:12. Derece ve daha yüksek eşyalarda olur. Yıldız mührünün 12. Derece eşyadaki karşılığıdır. 11. Derece normal +7 ve üzeri eşyalar 12. derece Magic’e yükseltilebilir.
Rare:12 derece yahut daha yüksek kademeli eşyalarda olur. Ay mührünün 12. Derece eşyadaki karşılığıdır.11. Degree Seal of Nova +7 ve üzeri itemler 12. Derece Rare’ye yükseltilebilir.
Legend:12. Derece yahut daha yüksek kademeli eşyalarda olur.11. derece Mısır +7 ve üzeri itemler ile 12. derece Legend’e yükseltilebilir.
(NOT:Magic,Rare ve Legend itemler yalnızca 12 ,13, ve 14 ve 15. Derece’de olur. Aynı şekilde 12 ve 13. Derece eşyalar +7 ve üzeri olduğu vakit bir yüksek dereceye yükseltilebilir.

“15. Derece Silahlar: ” Bu eşyalar Magic Pop yahut ‘Sealed Dungeon of Vicious Shadows’ zindanı yahut 14. Derece +7 eşyaların yükseltilmesi aracılığıyla elde edilebilir. Eğer zindan aracılığıyla elde edilecekse; bu zindana girmek için ‘Enter Sealed Dungeon of Vicious Shadows with ticket’ adlı eşyaya gereksinim vardır. Eşya mağazasında 20 silk’e bulunabilir yahut nadirende olsa belli vakitlerde Event aracılığıyla kazanılabilir.
15. Derece eşyalar ve aksesuarlar şayet oyuna eklenmemiştir.

Eşsiz(Unique) yaratıklar
Farklı seviyelerde hususi yaratıklar çıkmaktadır. Özel yaratıklar belli ama geniş sayılabilecek bir alanın gelişigüzel bir yerinde çıkarlar. Çıktıkları vakit oyundaki her bireyin göreceği şekilde ekranda yazı menfaat. Özel yaratıkların yüksek canları vardır ve basit ölmezler, belli sürelerle yanlarında (spawn) çok çok sayıda dengi yaratıklar çıkarırlar ki bu yaratıklar kendi levellerinden daha güçlüdür, bu nedenden oyuncunun dengi olan bir unique ile tek başına savaşmaması tavsiye edilir. Özel yaratığa en çok hasar veren karakterin ismi oyundaki bütün her bireyin göreceği şekilde ekranın üst evresinde yazar. Şu anda oyunda bulunan hususi yaratıklar seviyelerine göre sıralarsak Tiger Girl, Cerberus, Captain Ivy, Uruchi, Isyutaru, Lord Yarkan, Demon Shaitan, BeakYung The White Viper(Medusa), Roc ,Death Bone, Haroeris, Seth, Baal, Jupiter, The Earth, Yuno, Babilion,Zielkiaxe, Kidemonas, Arabian Thief Boss, Karkadan ve Merikh’dir. Ayrıca oyun içerisinde pekçok küçük benzersiz yaratık mevcuttur.

Diğer Aktiviteler
Oyun içerisinde pekçok etkinlik mevcuttur.Bunlara; Kale Savaşları, Bayrak olayı(Capture the flag), Battle Arena, Kayıp Dünya(Forgetten World) Stryia Clash ve benzeri. Aktiviteler misal verilebilir.