VPS server; “sanallaştırılmış hususi server” başka bir söyleyişle Virtual Private Server Nedir? Kimler VPS Sunucu Tercih Etmeli? Konularından bahsedeceğiz.

İlk olarak VPS olarak isimlendirdiğimiz bu sunucular, ne bir paylaşımlı hosting kadar ucuz ne de fiziki kiralık sunucular kadar pahalıdır. Fiyat konusu ile ilgili olduğu gibi performans konusu ile ilgili dahi öyle olduğunu söyleyebiliriz. VPS hizmetleri, fiziki bir servera ilişkin RAM, CPU, disk gibi kaynakların sanallaştırılarak çok sayıda farazi server durumuna gelmesidir. Fiziksel server içinde barınan VPS sunucularda her bir server için ayrılmış kaynak limitleri bulunmaktadır.

Aşağıdaki görselde hosting.com.tr sitemizdeki VPS server paketlerini ve özellikleri görebilirsiniz. Genel olarak kullanıcılar VPS sunucuları, hosting paketlerinde bulunan emniyet sebebiyle kapatılmış işlev ve özellikleri kullanmak yahut yüksek performans için tercih etmektedir. Bu özelliklerdeki sunucular, günlük binlerce görüşmeci alan siteler için uygun ve ekonomik bir çözümdür. Kendine ilişkin kaynaklar, daha çok istiklal ve tamamıyla sizin yönetiminizde bulunmaktadır.

Kimler VPS Sunucu Tercih Etmeli?
VPS kurulumu, panel yükleme, meydana gelebilecek hataların belirlenmesi ve çözümü gibi sorunlar VPS aldığınızda önünüze çıkabilecek sorunlar arasındadır ve sunucular dünya genelinde yönetilmeyen yapı olarak sağlanmaktadır. Eğer bir dayanak paketine sahip değilseniz VPS sunucunuzdaki bütün işlemleri sizin gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer daha evvela VPS server yönetmemiş ve hosting idare panelleri ile ilgili dahi ileri seviye bilginiz yoksa Hosting.com.tr server dayanak paketini ilave ücret dahilinde almanız gerekmektedir.

Eğer daha evvela VPS yönetmiş yahut hosting idare panelleri konusu ile ilgili deneyimliyseniz sipariş tesliminde size ulaşacak olan giriş verileri ile SSH bağlantısı gerçekleştirebilir, istediğiniz gibi kullanım gerçekleştirebilirsiniz

  • VPS server yönetme konusu ile ilgili deneyimli / ücretli dayanak alabilecek bütçesi olan
  • Yoğun ziyaretçisi olan internet siteleri
  • Daha profesyonel ve kendisine ilişkin kaynak yaratmak isteyen
  • Paylaşımlı sunucuların emniyet kısıtlamalarına takılmadan özgürce kullanmak isteyen
  • Webmasterlar yönünden VPS sunucuları tercih edilebilir. VPS kullanıldığında yüksek performans ve prodüktivite alabileceğiniz olağanüstü bir teknolojidir.

Kimler VPS Sunucu Tercih Etmemeli?
VPS sunucular, süratli ve ekonomik bir çözüm olsa dahi paylaşımlı hosting kadar ekonomik ve yekpare değildir. VPS server alındıktan sonra, işletim düzeneğinin kurulması, hosting denetim panelinin kurulması ilave maliyetler ve iş kuvveti doğurabilmektedir. Ancak Hosting.com.tr’de server ve denetim paneli kurulumu gibi işlemler para ödemeden gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple VPS paketleri, ilk kere internet sitesi açanlar için tavsiye edilmez. Daha evvela paylaşımlı bir hosting paketi tecrübesi yaşamış ve bundan sonra kaynakların yeterli gelmediğini düşünen şahıslar VPS server tercih etmelidir.

  • Düşük bütçesi olan / VPS idaresi konusu ile ilgili bilgisi olmayan
  • Seyrek görüşmeci kitlesine sahip
  • İlk kere site açan webmaster şahıslar için VPS tercih edilmemelidir.
  • VPS İçin Hangi İşletim Sistemini Kurmalıyım?
  • VPS paketleri için sipariş ekranında karşılaşacağınız 3 değişik işletim sistemi bulunmaktadır. Centos 7, Debian 9 ve Ubuntu 18 Sürümler mevcuttur.

Eğer VPS sunucunuzu VPS Hosting olarak kullanmak istiyorsanız sizin için tavsiye edilen işletim sistemi Centos 7’dir. Centos 7 ile birlikte pekçok hosting idare panelini opsiyonu karşınıza çıkmaktadır.

Hangi Kontrol Panelini Kullanmalıyım?
VPS Nedir? Bu problemin cevabını arar iken aniden sunucum için hangi hosting denetim panelini kullanmalıyım sorusunu arıyoruz. Çünkü bundan sonra bir sunucunuz var ve işletim sistemini de yüklediniz. Şimdi hangi hosting denetim panelini tercih etmelisiniz buna bakalım. Profesyonel ve en çok tercih edilen denetim panellerinden birisi Cpanel’dir. İçerisinde bir ton modül barındıran ve onlarca modül desteği olan dünyanın en iyi internet server denetim panellerinden birisidir. Fakat geçen aylarda uyguladığı zam ile birlikte pekçok hosting firması ve server kullanıcısı maliyetinden dolayı Plesk yahut DirectAdmin gibi seçenek denetim panellerine yönelmiştir. Eğer bütçe sizin için mühim değilse, sizin için Cpanel’i tavsiye edebiliriz. Çünkü daha evvela hosting paketi alıp kullanmış biriyseniz, bu paneli görmüş olma ihtimaliniz epey yüksektir.

Sunucu aldıktan sonra internet hosting denetim panel lisansı için ayıracağınız çok çok bütçeniz yoksa Plesk, DirectAdmin yahut değişik panelleri tercih edebilirsiniz. Bu makalemizde sizler için VPS Nedir? VPS için hangi işletim sistemini tercih etmelisiniz ve bu işletim sistemine hangi paneli kurmalısınız bundan bahsettik. Konu ile ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden yahut Canlı Destek üzerinden bizlere iletebilirsiniz.